Gümüşhane'de, Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Arama Kurtarma Taburundan eğitmenler ve Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sevil Cengiz ve Öğr. Gör. Melikşah Turan koordinatörlüğünde Temel Dağcılık ve Oryantiring Eğitimi gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen eğitime, Ankara Jandarma Arama Kurtarma Taburu Eğitmenleri ve Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’nden 25 öğrenci katıldı.

Eğitmenler tarafından adaylara iki günü teorik, bir günü uygulamalı olmak üzere toplam 3 gün süren eğitim kapsamında zorlu doğa şartlarında arama ve kurtarma faaliyetlerinin nasıl yürütüleceği, olası afet durumlarına nasıl müdahale edileceği öğretildi.

Eğitim sonunda; arazide hayatta kalma, dağ tehlikeleri, dağda yaşam ve kampçılık, dağ yürüyüşü, kamp yeri seçimi, ekipman ve kullanımı, bireysel ve toplu yaşam çadırlarının kurulması, GPS kullanımı ve oryantiring hakkında bilgiler alıp uygulamaları başarıyla tamamlayan katılımcılara katılım sertifikaları Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Afşin Ahmet Kaya ve Gümüşhane İl AFAD Müdürü Mesut Bayrak’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törende verildi.